Autor:
Ivo Laidmäe

Tartu Ülikoolis hakatakse granti abil uurima Ukraina ja Eesti ravimtaimedest 3D-prinditud tervisetooteid

Image
Oleh Koshovyi (vasakul) ja Ain Raal 3D-printeri juures

Tartu Ülikooli farmaatsia instituut pälvis 168 000 euro suuruse granti, mille abil hakkab siin järeldoktorantuuris õppiv ukrainlane Oleh Koshovyi Eesti ja Ukraina ravimtaimedest looma uusi 3D-prinditud tervisetooteid.

Projektitaotluseni jõuti tänu varasemale tutvusele ja koostööle. Oleh Koshovyi ütles, et kuulis esimest korda Tartu Ülikooli farmaatsia instituudist 2016. aastal, kui selle teadlased võtsid osa Ukrainas asuva Riikliku Farmaatsia Ülikooli konverentsist Kharkivis. „Pärast seda otsustasime üksteisega kontaktis olla. Külastasin koos grupiga Erasmus+ programmi raames Tartu Ülikooli, millele järgnes farmaatsiaõppejõudude ja -tudengite ekskursioon Tartusse.“

Üks projekti juhendajatest, professor Ain Raal ütles, et üsna pea pärast seda alustati sisulise koostööga, mille tulemusel ilmus nende esimene ühispublikatsioon 2020. aastal. „Projekti taotlemise ajaks olime avaldanud 12 publikatsiooni.“

Oleh Koshovyi sõnas, et täpsemalt soovitakse projektis luua uudseid bioaktiivseid looduslikke materjale ja preparaate 3D-printimise abil. Selleks kasutatakse Ukraina ja Eesti ravimtaimi, mis avaldavad antimikroobset, põletikuvastast, infektsioonivastast ja keskvärvisüsteemi rahustavat toimet. „Tulenevalt Ukrainas toimuvast sõjast on sealse farmaatsia ja meditsiini jaoks väga oluline väljakutse aidata ravida mitmesuguseid haavu ja vigastusi. Samuti on eluliselt oluline vähendada sõja tõttu kannatanud inimeste kesknärvisüsteemi häireid nagu ärevus, uinumisraskused, unehäired, vaimne kurnatus ja depressioon,“ lisas Ain Raal.

Oleh Koshovyi ütles, et tema peamiseks uurimisvaldkonnaks oli uute taimsete ravimite loomine ning taimsete farmaatsiatoodete standardiseerimine vastavalt Ukraina ja Euroopa nõuetele.

Oleh Koshovyi projekt kannab nime „Design and development of 3D-printed medicines for bioactive materials of Ukrainian and Estonian medicinal plants origin“. Projekti juhendajad on professor Ain Raal ja professor Jyrki Heinämäki.

Euroopa Komisjoni poolt välja antava grantiga „MSCA4 Ukraine“ toetatakse 13 doktoranti ja 111 järeldoktorantuuri tegevat teadlast, et nad saaksid oma teadustööd jätkata Euroopas. 
 

Eesti vähikeskuse avakoosolekule tulid kokku asutuste esindajad, kes veavad eest Eesti vähiennetuse ja -ravi korraldust

Eesti vähikeskuse koduks saab Tartu Ülikool

Mitmekesisuse nädal

Esimest korda tähistasid kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos

Doktorantuur

Registreeru karjäärikonverentsile „Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!“