Autor:
Andero Kalju

Farmaatsia instituudist

Farmaatsial on Tartu Ülikoolis pikk ja väärikas ajalugu ning aastal 1842 loodud sõltumatu farmaatsia instituut on olnud üks silmapaistvamaid farmaatsiateaduste keskusi Euroopas. 
Farmaatsia instituut on farmaatsia vallas juhtiv kõrgharidus- ja teaduskeskus Eestis. Instituudi põhiülesanne on arendada farmaatsiateadust, tehes kõrgetasemelist teadustööd ning pakkudes proviisori- ja doktoriõppes teaduspõhist farmaatsiaharidust.

Farmaatsia õpetamine ja teadustöö Tartu Ülikoolis hõlmab suurt hulka teadusalasid, mis on ravimite avastamise, materjalide (ravimite ja abiainete) füüsikaliste omaduste uuringute, ravimpreparaatide väljatöötamise, tootmisprotsessi uuringute ja medikamentoosse ravi seisukohalt kriitilise tähtsusega.
Praegused uurimisteemad on muu hulgas näiteks bioaktiivsete ainete valmistamine, ravimite keemiline analüüs, füüsikaline farmaatsia, molekulaarne farmaatsiatehnoloogia (erilise tähelepanu all on suukaudsed tahkete raviainete vormid ja elektrospinnitud haavakatted), nüüdisaegsed tootmistehnoloogiad (elektrospinnimine ja 3D-printimine), nanotehnoloogial põhinevad ravimkandursüsteemid ning nende bioloogiline mõju ja ohutus inimestele, ning ravimi manustamise kontrolli teenuste väljatöötamine ja ravimite ohutu kasutamine eakatel patsientidel.

Farmaatsia instituudil on kaasaegsed seadmed ja õpperuumid, uuenduslikud ja hea juurdepääsuga laborid ning kõrge kvalifikatsiooniga õppejõud, teadlased ja professorid. Õppe- ja teadustegevuse pideva täiustamise nimel teeb instituut koostööd paljude nii avaliku kui ka erasektori partneritega Eestis ja välismaal ning väga erinevate teadusharude esindajatega. Proviisoriõpe on korraldatud erialast arengut toetavate pädevuspõhiste moodulitena. Näiteks viimati õppekavasse lisatud õppeained on kliinilise farmaatsia, tööstusfarmaatsia, farmatseutilise nanotehnoloogia ja farmaatsiaettevõtluse loengukursused.

Tartu Ülikoolist on kujunenud maailmatasemel teadusülikool, mis kuulus 2020. aastal QS World University Rankingu hinnangul maailma ülikoolide seas paremuselt 285. kohale. Academic Ranking of World Universities ehk Shangai edetabel hindab igal aastal 1200 ülikooli ja paneb neist 500 parimat edetabelisse. Kui aastal 2017 kuulusid farmaatsia ja farmaatsiateadused (sh farmakoloogia) 76.-100. kohale, siis aastal 2018 oli instituut lausa 49. kohal.

Tutvu lähemalt ka Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi ja Tartu Ülikooli Rohuteaduse Seltsiga.

Image
MV
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!