Autor:
Andero Kalju

Raeapteegi juubeli puhul on valminud raamat "Raeapteek 600"

Möödunud nädalal esitles Tartu Ülikooli farmakognoosia professor ja farmaatsia ajaloo õppejõud Ain Raal Tallinna raekojas raamatut "Raeapteek 600", mis annab põhjaliku ülevaate Euroopa ühe vanima apteegi ajaloost selle algusest kuni tänapäevani.

Professor Ain Raal selgitas lähemalt, et raamatus käsitletakse apteekide kujunemist nii kogu maailmas kui ka Eestis. Lähemalt saab lugeda apteegi esmamainimisega seotut ning põhjalikumalt selle omanike kohta 600 aasta jooksul. "Samuti on juttu Raeapteegis läbi aegade müüdud kaupadest ja muust apteegialasest tegevusest, sealhulgas apteegi signatuuridest. Põhjalikult käsitletakse apteegi hoonet ja selle sisseseadega seonduvat, samuti apteegi renoveerimist. Pikemalt on juttu apteegi seniste suuremate juubelite tähistamisest ning vaatluse alla võetakse ka kolm vanale Tallinnale ja Raeapteegile omast märksõna: klarett, martsipan ja katk," selgitas Ain Raal.

Lisaks avatakse teoses ka raeapteegi sotsiaalset ja kultuuriloolist mõõdet. "Raamatu lõpus antakse meenutusteks sõna inimestele, kes on ühel või teisel moel viimastel aastakümnetel Raeapteegiga tihedamalt seotud olnud," lausus Raal.

Ain Raali sõnutsi on "Raeapteek 600" loomisel olnud oluliseks ajalooallikaks Eestimaa ja Liivimaa apteekide ajaloo uurija Erlich Seuberlichi 1912. aastal kirjutatud teos "Liv- und Estlands älteste Apotheken: Beiträge zu deren Geschichte". 1918. aastani on Raeapteegi ajalugu avanud ka Heino Gustavson oma kogumikus "Tallinna vanadest apteekidest kuni 1917. a". "Mõnusas ilukirjanduslikumas võtmes on Raeapteeki käsitlenud Aare Ruben. Siia tuleb veel lisada apteegi kunagise omaniku Rudolf Lehberti kirjutatud ülevaate apteegi 500 aasta juubeli puhul ning tema autobiograafia, millele lisanduvad arvukad muud kirjutised erinevatest aegadest," lisas Raal.

Raamat on valminud koostöös Raeapteegi Muuseumi Ühingu, Eesti Farmaatsia Seltsi,Eesti Farmaatsiamuuseumi ja Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsiga. Raamatu väljaanmist on toetanud Tallinna Kultuuri-ja Spordiamet.

Raamatut saab osta Raeapteegist alates 9.aprillist.

KAS TEADSID:

  • Raeapteek on teadaolevalt vanim Euroopa jaemüügiapteek, mis on kogu oma tegevuse aja tegutsenud ühtedes ja samades ruumides, olles ühtlasi Tallinna vanim senini tegutsev ettevõte ja tervishoiuasutus.
  • Apteek tegutses Tallina raeplatsil juba ammu enne seda, kui Kolumbus Ameerika avastas ja Tartus ülikool loodi.
  • Raeapteegi aknal olevad punase ja sinise sisuga anumad lähtuvad vanast kombest tähistada apteegi asukohta.
  • Kui Burchart IV ostis 1689. aastal apteegiomanikuks saades kõik apteegiga seotud hooned, pidi ta varustama raadi tasuta kantseleitarvetega ja maksma igal aastal linnakassasse märkimisväärse toetussumma. Maksu laekumise kinnituseks sai apteeker raehärradelt igal aastal suure kollase kringli ja pudeli hispaania veini.
  • Nõukogude ajal oli Raeapteek ainus apteek Eestis, kus müüdi apteegikaane.

Allikas "Raeapteek 600"

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Erinevad ravimid

Ravimiteaduse õppekava toob paindlikkuse, magistriõppes saavad proviisoriks õppida ka farmatseudid

Inimesed istuvad laua taga

Farmaatsia instituudi üliõpilaskogu

Andero Kalju

Farmaatsia instituudi uus juht on professor Karin Kogermann