Khan Nguyen Viet kaitseb doktoritööd „Chemical composition and bioactivity of extracts and constituents isolated from the medicinal plants in Vietnam and their nanotechnology-based delivery systems“

14. veebruaril kell 15.00 kaitseb Khan Nguyen Viet doktoritööd Chemical composition and bioactivity of extracts and constituents isolated from the medicinal plants in Vietnam and their nanotechnology-based delivery systems“ (Vietnami ravimtaimedest isoleeritud ekstraktide ja toimeainete keemiline koostis ja bioaktiivsus ning nende nanotehnoloogial põhinevad ravimkandursüsteemid“).

Juhendajad:
professor Ain Raal, Tartu Ülikool
professor Jyrki Tapio Heinämäki, Tartu Ülikool

Oponent:
dotsent Yvonne Holm, Helsingi Ülikool (Soome)

Kokkuvõte
Ravimtaimed ja traditsioonilised ravimid on osutunud väga edukaks allikaks uute ravimite avastamisel. Taimse päritoluga ravimitel võivad aga olla piirangud nagu halb lahustuvus või kehv imendumine organismis, mis põhjustab madalat biosaadavust ja vähendab nende kasulikkust kliinilises praktikas. On näidatud, et taimse päritoluga toimeainete nanotehnoloogiapõhised ravimite manustamissüsteemid suurendavad nende suukaudset biosaadavust mõnest korrast kuni saja korrani. Taimsete toimeainete kombineerimine farmatseutilise nanotehnoloogiaga võib olla uueks võtmeks ravimtaimede uurimisel ja nendega ravimisel.

Uuringu eesmärk oli saada teadmisi Vietnami traditsioonilises meditsiinis kasutatavatest ravimtaimedest Chisocheton paniculatus, Alphonsea tonkinensis ja Zephyranthes ajax isoleeritud ekstraktide keemilise koostise ja bioaktiivsuse kohta ning uudsete nanotehnoloogial põhinevate ravimkandursüsteemide väljatöötamine.

Käesolev uuring on teaduslikuks aluseks uuritud ravimtaimede fütokeemiliste koostisosade ja bioaktiivsuse kohta. Eraldati ja iseloomustati seitse uut ühendit ja viisteist teadaolevat ühendit. Paljud neist isoleeriti vastavatest taimeperekondadest esimest korda. Mõned ühendid ja/või ekstraktid osutusid paljutõotavateks vähivastasteks, põletikuvastasteks ja/või Alzheimeri tõve ravimite võimalikeks toimeaineteks.

Taimest Zephyranthes ajax isoleeritud hemantamiinil, millel on tugev vähivastane toime, valmistati esmakordselt nanofiibrid, mida saab kasutada tahke vaheproduktina isetekkeliste liposoomide valmistamiseks. Tulemused näitasid, et praegune nanokiududel põhinev strateegia isetekkeliste liposoomide valmistamiseks on rakendatav taimse päritoluga alkaloidide jaoks. Välja töötatud hemantamiini sisaldavad nanofiibrid on alternatiivne lähenemisviis liposomaalse ravimkandursüsteemi disainimiseks ja alkaloidide liposoomide stabiliseerimiseks.

Lilled aulas

JÄRELVAATA: emakeelepäeva avalik loeng „Kas Vikipeedial on kohta (üli)koolis?“

Eesti lipud peahoone ees

JÄRELVAATA: Eesti Vabariigi 106. aastapäeva kontsertaktus

Tartu Ülikooli proviisoritudeng

Mida peaks arst teadma retseptiravimite välja kirjutamisest?