Konverentsil tutvustatakse jätkusuutlikku farmaatsiat, mis käsitleb nii ravimite jäätmekäitlust kui loodussõbralikke raviaineid.
12.–14. septembril toimub Tartus rahvusvaheline farmaatsiakonverents „Tänane teadustöö, homne tervishoid“, mis toob kokku ravimiteadlased üle maailma. Konverents keskendub jätkusuutlikule farmaatsiale, mis on oluline ka kliimamuutuste kontekstis.
Konverentsi avaloengu annab maailma esimene jätkusuutliku farmaatsia kaasprofessor Mia Siven Helsingi Ülikoolist. Konverentsi üks korraldaja, Tartu Ülikooli farmatseutilise tehnoloogia nooremteadur Kristiine Roostar selgitas, et tegemist on küllaltki uue valdkonnaga, mille eesmärgiks on tuvastada ja lahendada erinevaid farmaatsiaga seotud keskkonnaprobleeme. „See uus teadusharu hõlmab erinevaid valdkondi alates loodussõbralike raviainete ja tootmisprotsesside arendamisest kuni raviainete ja ravimiteaduse jääkide jäätmekäitluseni,” lausus ta.
Roostari sõnul on jätkusuutlik farmaatsia üks osa suurest kliimamuutuste juhtimise ja pidurdamise protsessist. „Ravimite tootmise käigus, nagu ka muude suurte tööstuslike tootmisharude puhul, tekib suurel hulgal jäätmeid. Suurbritannia Terviseameti andmetel on ravimite tootmisega seotud heitmete hulgast ligi 25% süsinikdioksiid, mis on üks märkimisväärne kasvuhoonegaaside osa.“
Suured ravimitööstustega riigid peavad kindlasti oma tegevuses arvestama kaasnevate heitekoguste vähendamisega. „Näiteks Kanadas tuleb kõige suurem osa, 4,6% riiklikust kasvuhoonegaaside kogumahust just tervishoiusektorist. Astma raviks kasutatav 200-annuselise raviinhalaatori süsinikdioksiidi jalajälg on 28 kg süsinikdioksiidi ekvivalenti ühe inhalaatori kohta. See on samaväärne umbes 225-kilomeetrise autosõiduga keskmise heitetasemega sisepõlemismootoriga auto puhul.“
Roostar lisas, et kindlasti ei saa kliimamurede parandamisse panustada vaid ravimiteadlased üksinda. „Tähtis on erialadeülene koostöö, et sarnased liikumissuunad ja fookused oleksid kõikides valdkondades korraga. Selleks, et tagada ühtlane tegevus, on vaja jätkusuutliku farmaatsia põhimõtted kirja panna ka regulatiivsetes ja seadusandlikes dokumentides.“
Kolme konverentsipäeva sisse mahub üle 50 loengu, mis tutvustavad kuulajatele kõige uuemaid teadustöid farmaatsias. Lisaks loengutele on konverentsi ajal võmalus osaleda elektrospinnimise töötoas ja tutvuda Kvartali keskuses asuva teadusgaleriiga. Galeriis näeb kaunemaid jäädvustusi ravimiteadlaste igapäevasest tööst, kus teinekord tundub, et teadustöö sarnaneb rohkem kunstile. Fotogalerii on kõigile huvilistele avatud Kvartali keskuse teise korruse galeriiseinal 12.–18. september.
Rahvusvahelist BBBB konverentsi korraldab Tartu Ülikool farmaatsia instituut koostöös Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsiga. Tutvu lisainfo ja konverentsikavaga
siin.